Otrzymaliśmy w darze 21 tomów książek historycznych: Historia Powszechna/Historia Polski. Jest to pełna kolekcja Gazety Wyborczej. Uczniów zainteresowanych historią zachęcamy do wypożyczenia.
Otrzymaliśmy w darze 21 tomów książek historycznych: Historia Powszechna/Historia Polski. Jest to pełna kolekcja Gazety Wyborczej. Uczniów zainteresowanych historią zachęcamy do wypożyczenia.
Konkurs na najpiękniejszą kartkę z motywem bożonarodzeniowym spotkał się z dużym odzewem. Do biblioteki wpłynęło ponad 60 prac. Jury wyłoniło następujących finalistów:
I miejsce: Yulianna Lobziuk (kl. I LO)
II miejsce: Bartosz Kurzyński (kl. I TL)
III miejsce ex aequo Aleksandra Litwinek (IV TŻ) i Zuzanna Fronczak (III BS)
Gratulacje!
W tym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała francuska pisarka, Annie Ernaux za "odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowania i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci. W swoim pisarstwie Ernaux konsekwentnie i z różnych perspektyw przygląda się życiu naznaczonemu silnymi dysproporcjami płci, języka i klasy".
Annie Ernaux urodziła się w 1940 roku. Wychowywała się wniewielkiej miejscowości Yvetot w Normandii. Rodzice Annie Ernaux zajmowali się prowadzeniem sklepu spożywczego i kawiarni. Pamięć o własnym pochodzeniu stała się w jej pisarstwie inspiracją do prób poszerzania granic literatury poza fikcję w wąskim znaczeniu tego słowa. Choć jej styl jest klasyczny i bardzo wyrazisty, Annie Ernaux mówi, że jest raczej „etnolożką samej siebie” niż autorką beletrystyki. Często odwołuje się do W poszukiwaniu straconego czasu Marcela Prousta, ale w jej twórczości wyraźne są także echa prac socjologa Pierre Bourdieu.
Jednym z pierwszych utworów Enaux jest pochodząca z 1974 roku książka Les Armoires vides. W kolejnych latach Ernaux pisała i publikowała kolejne książki. W 1983 roku do księgarń trafiła powieść La Place, która przełożona została na język polski. Miejsce – w tłumaczeniu Iwony Badowskiej – wydał Państwowy instytut Wydawniczy w 1989 roku.
Kolejna książka Ernaux, Lata, która we Francji wydana została w 2008 roku, ukazała się w Polsce dopiero po 14 latach nakładem Wydawnictwa Czarne. Za tłumaczenie odpowiadają Magdalena Budzińska oraz Krzysztof Jarosz. To ważna pozycja w dorobku pisarki. Ernaux zastanawia się w Latach, czy byłaby szczęśliwa, gdyby wiodła zupełnie inne życie.
W maju 2022 r. będziemy świętować 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej – polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki, twórczyni literatury dziecięcej, która w swoich tekstach wyrażała sprzeciw wobec antypolskiej polityki zaborców. W uchwale sejmowej posłowie podkreślili także zasługi Konopnickiej w walce o prawa kobiet.
W maju 2022 r. będziemy obchodzili także 100. rocznicę utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, którego założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska – działaczka społeczna, naukowiec, pedagog specjalny, tyflopedagog, tyflopsycholog. W swojej pracy Grzegorzewska kierowała się mottem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”.
30 lat temu, w maju 1992 r., w drodze na swój dziewiąty ośmiotysięcznik zaginęła Wanda Rutkiewicz – himalaistka, pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest. Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i niezwykłą inteligencją. Była prekursorką kobiecych zespołów górskich.
120 lat temu, 1 kwietnia 1902 r., w Petersburgu urodził się wybitny polski pisarz, publicysta, działacz emigracyjny – Józef Mackiewicz. Był nieprzejednanym wrogiem totalitaryzmów, szczególnie komunizmu. W swoich reportażach ukazywał bezpowrotnie utracone Kresy Wschodnie wielkiej Rzeczypospolitej.
W styczniu br. przypada 140. rocznica śmierci, a w marcu 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza – pioniera przemysłu naftowego, filantropa i działacza niepodległościowego.
200 lat temu, w marcu 1822 r., zmarł Józef Wybicki, autor polskiego hymnu narodowego, wielokrotny poseł na Sejm, jeden z inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnik prac wdrażających Konstytucję 3 Maja, współorganizator Insurekcji Kościuszkowskiej. W 2022 r. będziemy obchodzić także 225-lecie powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”.
Rok 2022 to również rok Romantyzmu Polskiego, ustanowiony w 200. rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W uchwale sejmowej czytamy: „Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej”.
1. W szkole obowiązują Procedury zapewniania bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19.
2. Korzystanie z biblioteki szkolnej odbywa się z zachowaniem dystansu społecznego.
3. Zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i bibliotekarz zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa.
4. Przy biurku bibliotekarza może przebywać tylko jedna osoba. Jednocześnie w bibliotece może przebywać nie więcej niż 1 osoba (włącznie z nauczycielem bibliotekarzem).
5. W okresie epidemii ani uczniowie, ani pracownicy nie mogą sami wchodzić między regały i wyszukiwać książek i innych materiałów. Stosowne zapotrzebowanie składają u pracownika biblioteki, który wyszukuje książkę, materiał i przekazuje je uczniowi, nauczycielowi.
6. Zwrócone książki i materiały muszą odbyć 48-godzinną kwarantannę - pracownik biblioteki odkłada je w wyznaczone miejsce, a po 48 godzinach odkłada książki na półki.
7. Wypożyczanie zbiorów biblioteki odbywa się tylko na zewnątrz, do domu.
8. Zawieszone jest korzystanie z komputerów znajdujących się w bibliotece do dyspozycji uczniów.
9. Nie będą wykonywane usługi ksero.
10. Z biblioteki nie mogą korzystać osoby spoza szkoły.
Literacka Nagroda Nobla 2021 została przyznana tanzańskiemu pisarzowi Abdulrazakowi Gurnahowi za "bezkompromisowe i współczujące zgłębianie wpływu kolonializmu na los uchodźców, związany z przepaścią pomiędzy kulturami i kontynentami".
Abdulrazak Gurnah, urodził się w 1948 roku na Zanzibarze. Do Wielkiej Brytanii przybył jako student w 1968. Wyjechał ze swojego kraju, uciekając przed rewolucją, która wymierzona była w Tanzańczyków o arabskich korzeniach. Do dziś uczy literatury postkolonialnej na University of Kent.
Jest autorem 10 powieści i tomów opowiadań, których głównym tematem jest los uchodźców i emigrantów, m.in.: "Memory of Departure" (1987), "Pilgrims Way" (1988) "Dottie" (1990) "Paradise" (1994), "Admiring Silence" (1996) i "By the Sea" (2001).
Jego powieści nie były tłumaczone i wydawane w Polsce, dlatego jest mało znany w naszym kraju.
Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik.
Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:
„Baśnie i legendy z całego świata” („Fairy Tales and Folk Tales around the World”).
W ramach obchodów MMBSz zapraszamy i zachęcamy uczniów do aktywnego korzystania ze zbiorów biblioteki PZSP w Serocku. Ponadto w październiku zorganizowane zostaną m.in.: konkurs plastyczny na plakat promujący bibliotekę i czytelnictwo, zabawa – konkurs „Znajdź ukryte książki” oraz przeprowadzona zostanie ankieta czytelnicza „Ile i jakie książki czytamy?”.
Laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021 został Zbigniew Rokita za „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Nagrodzona książka to opowieść o Górnym Śląsku - jego burzliwej historii i mieszkańcach regionu. Autor odkrywa śląskie korzenie swojej rodziny, a swoją opowieść przeplata anegdotami i opowieściami o regionie. Pisze o zwyczajach, postaciach, miejscach i wydarzeniach historycznych kluczowych dla Śląska i Ślązaków. Dzięki temu powstał wyjątkowy obraz miejsca niezwykle trudnego do opisania i zdefiniowania. Choć książka ma charakter reportażu, to dzięki rodzinnej narracji, czyta się ją jak dobrą powieść.
"Kajś" Zbigniewa Rokity zostało również uonorowane Nike czytelników. Zatem w tym roku zarówno jurorzy, jak i czytelnicy byli zgodni co do tego, która książka powinna otrzymać nagrodę.
22 stycznia 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z okazji tego jubileuszu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił: „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej – Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu”.
Kolekcję cyfrową poświęconą K.K. Baczyńskiemu można zobaczyć w bibliotece cyfrowej Polona
Tadeusz Różewicz (1921-2014) - poeta, dramatopisarz, scenarzysta filmowy, prozaik, satyryk, tłumacz poezji węgierskiej. Jeden z najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów literackiej awangardy w kraju i na świecie. Wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. W czasie okupacji hitlerowskiej pracował m.in. jako goniec, magazynier, stolarz, a od 1942 r. działał w AK (w oddziałach leśnych).
Twórczość Tadeusza Różewicza jest wszechstronna i różnorodna, a przy tym ponadczasowa i uniwersalna. Różewicz rewelacyjnie operował ironią, miał odwagę spojrzeć na problemy z różnej perspektywy, nawet tej nieakceptowanej społecznie. Jest twórcą unikatowej poetyki, w szczególności wersyfikacji, zwanej od jego nazwiska stylem różewiczowskim. Należy do najczęściej tłumaczonyc polskich poetów (jego utwory zostały przełożone na ponad 50 języków).
Najważniejsze dzieła
Kartoteka – dramat z 1960 r.
Grupa Laokoona (1962),
Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja (1964),
Wyszedł z domu (1965),
Śmieszny staruszek (1965),
Stara kobieta wysiaduje (1969),
Białe małżeństwo (1975),
Do piachu (1979),
Pułapka (1982),
Kartoteka rozrzucona i Palacz (1997)
zbiory opowiadań: Opadły liście z drzew (1955),
Przerwany egzamin (1960),
Śmierć w starych dekoracjach (1970),
około 60 zbiorów wierszy i poematów, w tym prekursorskie Echa leśne (1944).
Stanisław Lem – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli fantastyki naukowej i jeden z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Powieści i opowiadania Stanisława Lema przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i jak dotąd wydano w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. „Solaris”, „Cyberiada”, „Głos Pana” czy „Bajki robotów” do dziś fascynują i inspirują pisarzy oraz twórców kina i teatru, a motywy z twórczości Lema są obecne w kulturze masowej, np. w grach komputerowych. Sejm RP docenił znaczące miejsce jego pisarstwa w literaturze XX wieku i ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema. We wrześniu 2021 r. przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema
Ciekawostki:
Zapraszamy do szkolnej biblioteki. Znajdziecie tam ciekawe pozycje z dziedziny fantastyki naukowej, również powieści i opowiadania Stanisława Lema.
Przyszła jesień, za oknem pogoda barowa, niesprzyjająca spacerom, a ponieważ w deszczowe dni najlepiej się czyta, dlatego zachęcamy wszystkich uczniów PZSP, by wykorzystali jesienne wieczory i sięgnęli po lekturę.
Polecamy szczególnie uwielbianą przez wielu fantastykę. Na bibliotecznych półkach znajdziecie kilka kultowych pozycji z tej dziedziny, m.in. „Metro” Glukhovsky’ego, opowiadania o Wiedźminie Sapkowskiego czy powieści Philipa Dicka. Dla entuzjastów opowieści o miłości mamy dzieła Nicolasa Sparksa, Guillaume'a Musso i Mii Sheridan, a dla wielbicieli zagadek kryminalnych – powieści bardzo ostatnio popularnego Remigiusza Mroza. Zapraszamy.
W 2021 roku zaszczytnym mianem Patrona Roku uhonorowani zostali:
- Krzysztof Kamil Baczyński (100. rocznica urodzin poety),
- Stanisław Lem (100. rocznica urodzin pisarza),
- Cyprian Kamil Norwid (200. rocznica urodzin),
- Tadeusz Różewicz (100. rocznica urodzin),
- kard. Stefan Wyszyński (40. rocznica śmierci oraz 120. urodzin duchownego). 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.
Cyprian Kamil Norwid
W 2021 roku swoje 200. urodziny obchodziłby Cyprian Kamil Norwid. Ten poeta, dramatopisarz i artysta w swojej twórczości w uzasadnieniu uchwały został doceniony za „twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący”.
Stanisław Lem
W przyszłym roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema. Pisarz uznany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie „w swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – głosi tekst uchwały.
Krzysztof Kamil Baczyński
Krzysztof Kamil Baczyński to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, którzy także zostali podkreśleni w uchwale. „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej – Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu”.
Tadeusz Różewicz
Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. W uchwale napisano „Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską”.
Kard. Stefan Wyszyński
W 2021 roku przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. W uchwale zwrócono uwagę, że kard. Wyszyński był głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury.
Konstytucja 3 Maja
Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Uchwalony w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.
Źródło: sejm.gov.pl
Dla wszystkich uczniów PZSP:
Wyzwanie książkowe w czasach pandemii – spróbuj się zmierzyć!
Promujemy czytelnictwo, chcemy uczcić Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich i przy okazji dobrze się bawić.
Rzucamy wyzwanie czytelnicze wszystkim – uczniom, nauczycielom, sympatykom Powiatowego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Serocku.
Nadrabiamy książkowe zaległości, sięgamy po klasykę, przypomnimy sobie, co czytaliśmy już dawno, a może dokończymy niedokończone książki, na które nie było dotąd czasu.
Wyzwanie trwa do 4 czerwca, czyli przez 6 tygodni. Na każdy tydzień przypada jedno – kolejność dowolna.
Wyzwanie 1: Ulubiona książka z dzieciństwa
Wyzwanie 2: Książka, która jest lekturą szkolną, ale do tej pory jej nie przeczytałaś/eś
Wyzwanie 3: Książka (powieść, zbiór opowiadań, tomik poezji) jednego z tegorocznych patronów roku (Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz, Kardynał Stefan Wyszyński)
Wyzwanie 4: Książka, której tytuł zaczyna się na literę P
Wyzwanie 5: Książka, której autor/autorka nosi Twoje imię
Wyzwanie 6: Książka z ilustracjami
Szukajcie książek spełniających podane wyżej kryteria i przeczytajcie je, potem zróbcie zdjęcie książki/książek, podpiszcie (imię, nazwisko, klasa i tytuł wyzwania) i prześlijcie na adres biblioteka@pzspserock.pl
Zachęcamy do dzielenia się zdjęciami wybranych książek i zrealizowanymi wyzwaniami.
Dodatkowo możecie napisać recenzję lub dać ocenę danej książce.
Ważne! 1 książka może być wykorzystana tylko w 1 wyzwaniu, ale na jedno wyzwanie może przypadać więcej książek.
Kto zrealizuje najwięcej wyzwań (udokumentowanych) dostanie nagrodę!
Powodzenia!
Wirtualna biblioteka literatury polskiej
Stanowi kolekcję utworów powstałych w różnych okresach historycznych - od średniowiecza po okres międzywojenny. Biblioteka ma na celu upowszechnienie dostępu do szczególnie wartościowych dzieł literatury polskiej. Została utworzona przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego przy współpracy Polskiego Komitetu do spraw UNESCO oraz Sektora Komunikacji i Informacji UNESCO.
https://literat.ug.edu.pl/autors.htm
Ebooks.pl
Strona oferuje możliwość darmowego pobrania interesujących e-booków. Skorzystanie z dostępnej na tej stronie możliwości pobrania e-booka oznacza akceptację otrzymywania newslettera.
Chmura czytania
Portal daje bezpłatny dostęp do książek autorów mówiących rzeczy ważne, warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników. Chmura Czytania to także wolność czytania. Mobilne media - laptopy, tablety, e-czytniki, smartfony czy odtwarzacze mp3 - niosą książkę za czytelnikiem.
Wolne lektury
Wolne Lektury to biblioteka internetowa, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 3498 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej.
E-podręczniki
Udostępnia e-podręczniki oraz uzupełniające zasoby metodyczne i dydaktyczne, które mają charakter otwarty, co oznacza powszechny, swobodny i darmowy dostęp w dowolnym miejscu i czasie, w tym dostęp bez ograniczeń lub zabezpieczeń technicznych oraz dowolność wykorzystania.
Konkurs literacki organizowany przez bibliotekę trwał od 12 do 16 października i polegał na odszukaniu cytatu ukrytego w „tajnym” miejscu w szkole oraz podaniu nazwiska autora i tytułu książki, z której pochodzi.
W poniedziałek należało odnaleźć cytat pochodzący z IV księgi „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Zagadkę rozwiązali: Katarzyna Owczarek z kl. II TL, Zuzanna Łukasik i Bartosz Jędrzejewski z I TL. Wtorkowy cytat pochodził z „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, a prawidłową odpowiedź podali Katarzyna Owczarek (kl. II TL), Martyna Gajewska i Katarzyna Merda (kl. II TEP), Oskar Przybyłowski (kl. II TŻ) i Bartosz Jędrzejewski ( kl. I TL). W czwartek w „tajnym” miejscu ukryty był fragment powieści Juliana Stryjkowskiego „Głosy w ciemności”. Skrytkę znaleźli i podali autora oraz tytuł powieści następujący uczniowie: Martyna Gajewska i Katarzyna Merda (kl. II TEP), Katarzyna Owczarek (kl. II TEP), Mateusz Grudkowski i Michał Byczuk (kl. III BS) oraz Bartosz Jędrzejewski (I TL). Piątkowy cytat pochodził z „Granicy” Zofii Nałkowskiej, a odgadli go: Mateusz Grudkowski i Michał Byczuk z klasy III BS, Katarzyna Owczarek z II TL oraz Martyna Gajewska i Katarzyna Merda z I TEP.
Wszystkie wymienione osoby zostały nagrodzone. Gratulujemy!
NIKE 2020 Radek Rak: "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli"
NIKE Czytelników: Joanna Gierak-Onoszko "27 śmierci Toby'ego Obeda"
Nagroda Literacka Nike jest jedną z najważniejszych literackich nagród w Polsce. Przyznawana jest od 1997 roku, a jej celem jest promocja współczesnej literatury polskiej. Wśród jej laureatów byli m.in. Wiesław Myśliwski, Jerzy Pilch, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk i Mariusz Szczygieł. W tym roku gala wręczenia nagród odbyła się 4 października - ze względu na epidemię COVID-19 była bez publiczności.
Biblioteka POLONA - jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator POLONY, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane za pomocą najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Udostępniane w POLONIE zbiory każdego dnia powiększają się o nawet
2 tys. obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii… W POLONIE można znaleźć najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, np. Kronikę Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza
i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego. Są tu obiekty reprezentujące cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, stare elementarze, książki dla dzieci czy dawne poradniki.
Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.
Biblioteka internetowa - Wolne lektury.pl, posiadaja w swych zbiorach ponad 5,5 tysiąca tytułów. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach - HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2.
W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków. Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną. Umożliwia ona bezpośredni i wygodny dostęp do zasobów biblioteki na urządzeniach mobilnych. Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.
Baza lektur szkolnych wraz z opracowaniem, dostępnych w formie pdf, ebook, EPUB, MOBI lub do czytania w przeglądarce.
www.publio.pl , www.woblink.com
Księgarnie internetowe, udostępniające darmowe ebooki .
Do biblioteki dotarła kolejna partia nowych książek zakupionych w ramach dofinansowania z Narodowego Funduszu Rozwoju Czytelnictwa.
Zachęcamy do wypożyczania i czytania.
Lista nowych książek:
Puzyńska K., Dom czwarty
Marwood A., Zabójca z sąsiedztwa
Bonda K., Lampiony
Ribbat Ch., W restauracji
McGinnis M., Dyskretne szaleństwo
McFadyen C., Cień bestii
Harrison A.S.A., W cieniu
Harrison K., Uroki
Hoover C., Ugly Love
Rutherfurd E., Paryż
Picoult J., Małe wielkie rzeczy
Musso G., Ponieważ Cię kocham
Fabisińska, Weranda na Czarcim Cyplu
Roberts N., Kłamca
Cieplak A., Ma być czysto
Griffiths R., Granice zła
Sheridan M., Bez uczuć
Corry J., Żona mojego męża
Marwood A., Najmroczniejszy sekret
Dauglas C., Siostry
Carter Ch., Rzeźbiarz śmierci
Ishiguro K., Okruchy dnia
Herbich A., Dziewczyny z Syberii
Kamińska A., Simona
Dick K.P. Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych..
Tart D., Tajemna historia
Puchalska J., Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice
Bikont A., Sendlerowa
Cherezińska A., Gra w kości
Cejrowski W., Rio Anaconda
Brown P.D., Piękna bestia
Olejniczak, Kobiety z ulicy Grodzkiej.Weronika
Olejniczak, Kobiety z ulicy Grodzkiej. Wiktoria
Olejniczak, Kobiety z ulicy Grodzkiej. Matylda
Olejniczak, Kobiety z ulicy Grodzkiej. Hanka
Wojtczak J., Jak zdobyto Dziki Zachód. Prawdziwa historia...
Murakami H., Norwegian Wood
Feeney A., Czasami kłamię
Sparks, Na ratunek
Księgozbiór naszej biblioteki (dzięki finansowemu wsparciu NPRCZ) wzbogacił się o 145 tytułów. Zobaczcie listę zakupionych książek:
Pilipiuk A., Wilcze leże
McClellan B., Sługa korony
Ryan., Draconis Memoria T.1 Ogień przebudzenia
Shusterman N., Żniwa śmierci Tom 1 Kosiarze
Grey C. Tysiąc odłamków ciebie
Hawkins P., Zapisane w wodzie
Puzyńska K., Czarne narcyzy
Coben H., Już mnie nie oszukasz
Mróz R., Czarna Madonna
Miłoszewski, Z., Inwazja
Delaney J.P., Lokatorka
May P., Na gigancie
Honda T. Przeczucie
Mackintosh C., Widzę Cię
Grygier M. Nie myśl,że znikną
Channey., To, o czym nie wiesz
Miranda Megan, Miasteczko kłamców
Jensen L., Prezent
Rankin Ian, Nawet zdziczałe psy
Rich A.J., Tak dobrze mnie znasz
Anderson, Miasto świętych i złodziei
Asher J.,13 powodów
Wheldon L., Dance, sing, love Miłosny układ
Linde.A., Dziewczyna mojego brata
Ormsbree K. Milion odsłon Tash
West K., Blisko ciebie
Vivian Siobhan, Fatalna lista
Crane R., Jak pokochać freaka
Musso G., Dziewczyna z Brooklynu
Bellon A. Nie zapomnij mnie [The Last Regret #2}
Docher A. Najlepszy powód, by żyć
Rayven L. Zła Julia
Rayven L. Zły Romeo
Hoover C., Never Never
Moggach D., Tulipanowa gorączka (okł.filmowa)
Zentner J. Goodbye days
Zentner J. Król węży
Ford Michael Thomas, Notatki samobójcy
Nowaczyk K. Friendzone
West Kasie, Szczęście w miłości
Moyes Y. Zanim się pojawiłeś
Sparks N. I wciąż ją kocham
Brzezińska A., Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach
Chadwick E. Serce królowej
Gische V. Brzydka królowa
Yanagihara, Ludzie na drzewach
Zasuwa I., Smakoterapia
Rawlence, Miasto cierni. Największy obóz dla uchodźców
Bryson B. Krótka historia prawie wszystkiego
Diaz H. Wszystkie marzenia świata
Pancerne serce
Davis N. Serce Europy
Środa K. Las nie uprzedza
James M. Księga nocnych kobiet
Damy ze skazą
Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce
Zaprutk-Janicka A.,Dwudziestolecie od kuchni
Okupacja od kuchni
Czas jest mordercą
Slater, Niebezpieczna dziewczyna
Dick P., Labirynt śmierci
Martwy błękit BR
Lord E., Początek mnie i ciebie w.2017
Pozwolę ci odejść
Czornyj Max. Grzech
OSTATNI INTRUZ
Ostatni policjant
Rosiek, Pamiętnik narkomanki
Dionne Karen, Córka króla moczarów
Gregory P., Czarownica
Gregory P., Uwięziona królowa
Gregory P., Kochanice króla
Czarownica
Webb Katherine, Echa pamięci
Webb Katherine, Angielka
Sowa, Kto wydał wyrok na miasto?
Więzień labiryntu tom 1
Więzień labiryntu Próby ognia
Gerritsen. T.,Sobowtór
Gerritsen. T., Skalpel
Gerritsen. T., Umrzeć po raz drugi
Will Grayson, Will Grayson
Nocna zmiana
Krótka historia czasu
Sapkowski, Wiedźmin Miecz przeznaczenia
Sapkowski, Wiedźmin Ostatnie życzenie
Nothing More
Nothing Less
Był sobie książę... pocket
Urzekająca
Trzy minuty dla życia
Sztuka wiernej miłości
Król BR
Follet K., Pakiet Filary Ziemi/Świat Bez Końca
Follet K. , Słup ognia
Początek
Mróz, Kasacja
Mróz, Ekspozycja
Mróz, Rewizja
Bonda K., - pakiet 3 książek
Uległość
Radio Armageddon TW
Gra o tron
Kuciel-Frydryszek J., Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie
Yanaghihara H., Małe życie
Światło, które utraciliśmy
Wszechświat w twojej dłoni
Sekretne życie drzew
Łazarewicz C, Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka
Mo YAN, Kraina wódki
Modiano, Ulica Ciemnych Sklepików
Munro A., Uciekinierka
Pamuk O., Rudowłosa
Pamuk O., Stambuł
Shukri., Byłam kochanką arabskich szejków
Speer. Architekt śmierci
Card O.S., Gra Endera
Pratchett T., Nacja
Fitzpatrick., Szeptem
Zaremba, Leczenie dietą. Wygraj z Candidą! BR
Glukhovsky D, Metro 2033
Glukhovsky D, Metro 2035
Atwood M., Opowieść podręcznej
Kaliński D., Czerwona zaraza
Kent, Idealne życie
Carter Ch., Jestem śmiercią
Fitzek, Przesyłka
Brown D., Inferno
Burt A., Gdzie jest Mia
Koontz D., Wizja
Ketchum J., Dziewczyna z sąsiedztwa
Kava A., Kolekcjoner
Kava A., Płomienie śmierci
Cussler, Lodowa pułapka
Nesbo, Wybawiciel / Pierwszy śnieg / Pancerne serce
Moriarty, Wielkie kłamstewka
Biedzki, W piekle eboli
Hugo-Bader J. Biała gorączka
Pawlikowska B., Blondynka w dżungli
Michalak K., Lato w Jagódce
Sparks N., Jesienna miłość
Drzewicka J., Niepowszedni t. 3 Obława
Drzewicka J., Niepowszedni t. 2 W potrzasku
Drzewicka J., Niepowszedni t. 1. Porwanie
Cherezińska, E., Niewidzialna korona
Nagroda Literacka „Nike” – polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Konkurs obejmuje tylko autorów żyjących. Wyboru laureata NIKE dokonuje jury na posiedzeniu w dniu wręczenia nagrody, w pierwszą niedzielę października.
Tegoroczny laureat to Cezary Łazarewicz za reportaż historyczny „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Autor szczegółowo opisuje w niej historię Grzegorza Przemyka (warszawskiego licealisty) – od zatrzymania na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje cynizm władz komunistycznych, zacierających ślady zbrodni, a także bezsilność władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych. Zamordowanie Grzegorza Przemyka to jedna z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL. W pogrzebie maturzysty wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy z podniesionymi w znaku wiktorii dłońmi, w całkowitym milczeniu odprowadzali trumnę na Powązki. To również zbrodnia, która nie doczekała się sprawiedliwego wyroku.
W zbiorach biblioteki szkolnej posiadamy następujące pozycje nagrodzone Literacką Nagrodą Nike: Cezary Łazarewicz „Żeby nie było śladów” (Nike 2017), Olga Tokarczuk „Księgi Jakubowe” (Nike 2015), Karol Modzelewski „Zajeździmy kobyłę historii” (Nike 2014), Wojciech Kuczok „Gnój” (Nike 2004), Jerzy Pilch „Pod mocnym aniołem” (Nike 2001).
Zachęcamy do odwiedzenia biblioteki i wypożyczenia książek laureatów Literackiej Nagrody "Nike"
BIBLIOTEKA OGŁASZA:
KONKURS
na plakat
reklamujący bibliotekę i czytelnictwo
Zachęć do czytania książek
i korzystania ze zbiorów biblioteki.
Plakat:
format A3 lub A2
technika dowolna (obraz, rysunek, wyklejanka, kolaż…)
Termin składania prac: 27 października 2017
Rozstrzygnięcie konkursu: 31 października 2017